'"-->
MENI
OSP BRÓJCE

ul.Poznańska 1

66-304 Brójce




Koło Ochrony Przyrody
Ochotnicza Straż Pożarna > REALIZOWANE PROJEKTY PRZEZ OSP BRÓJCE > Koło Ochrony Przyrody

Koło Ochrony Przyrody                                 Fundacja Wspomagania Wsi

Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Brójcach rozpoczęło działalność Koło Ochrony Przyrody. Koło zostało utworzone w lipcu 2011 r. w ramach projektu pt. „Pomagamy przetrwać kwiatom, drzewom i ptakom z naszego cmentarza” dofinansowanego przez Fundację Wspomagania Wsi. Koło liczy 20 członków. Przewodniczącym Koła została Anna Iwanowska zastępcą przewodniczącego – Elżbieta Skotnicka. Członkowie koła to: Brzezińska Aneta, Brzezińska Emilia, Brzeziński Norbert, Chamarczuk Weronika, Iwanowska Anna, Kowalik Karolina, Lubik Iwona, Łodyga Emilia, Muszkieta Agata, Muszkieta Dorota, Nowacka Jadwiga, Ogiba Katarzyna, Pilipczuk Halina, Pindara Wanessa, Połeć Natalia, Skotnicka Elżbieta, Szawala Adrian, Szeremet Klaudia, Szeremet Patryk, Szeremet Sandra.

Mottem przewodnim są słowa prof. dr hab. Floriana Plita, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. Naszym celem jest ochrona przyrody, przede wszystkim na naszym cmentarzu ewangelickim. Na tym terenie znajduje się wiele roślin objętych ochroną. Są to między innymi - bluszcze, cisy, przylaszczki. W tym miejscu siedliska mają również ptaki chronione – gąsiorek, dzięciołek, lelek kozodój, dzierzba srokosz. Cały teren pokrywa dywan z bluszczu. Pnie dębów są również pokryte bluszczem. Zależy nam na zachowaniu różnorodności biologicznej, zapewnieniu ciągłości istnienia gatunków i stabilności ekosystemów, kształtowaniu odpowiednich postaw człowieka wobec przyrody, a także przywracanie do stanu właściwego zasobów i składników przyrody. Działamy zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.

Cele ochrony przyrody definiuje się jako zachowanie, właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników przyrody, w szczególności dziko występujących roślin i zwierząt oraz kompleksów przyrodniczych i ekosystemów. Pragniemy, aby dzieci i młodzież poznawały prawdziwą przyrodę. W przyrodzie tkwią bowiem takie wartości, jak prawda, dobro i piękno. Prawda to naturalność przyrody, umiejętność istnienia i rozwijania się milionów organizmów w złożonych układach zdolnych do samoregulacji, do trwania w zmieniających się warunkach. Przyroda jest dobrem, którego istotą jest ciągłe tworzenie materii organicznej i przyswajanie przez Ziemię energii słonecznej, z czego korzystają wszystkie organizmy, z człowiekiem na czele. Przyroda jest pięknem, które przejawia się w ruchu i harmonii barw oraz kształtów. To one rozwijają naszą zdolność postrzegania i oceniania proporcji, skali i funkcjonalności także ludzkich dzieł. Przyroda to przyjemność przeżywania z nią zmysłowego kontaktu, to budzenie estetycznych i emocjonalnych wzruszeń. To w końcu różnorodność form i odrębności regionalnych, które czynią nasz świat tak interesującym i nadają sens człowieczeństwu. Projekt będzie trwał do 30 listopada 2012 roku. Członkowie koła, zgodnie z przyjętym statutem będą spotykali się dwa razy w miesiącu. Koło we współpracy z Nadleśnictwem w Trzcielu przygotuje tablice informacyjne z opisem roślin i zwierząt żyjących na tym terenie a objętych ochroną, włączy się również w prace porządkowe, a w okresie jesienno – zimowym wykonywać będzie budki lęgowe, karmniki oraz będzie organizowało prezentacje multimedialne dla mieszkańców. Spotkania z mieszkańcami przez okres trwania projektu mają przekonać mieszkańców wsi, że musimy tak żyć, aby następnym pokoleniom zostawić nasz skrawek ziemi w jak najlepszym stanie. A motto dr Jane Goodalla „Tylko, jeśli zrozumiemy, możemy poczuć się odpowiedzialnymi. Tylko, jeśli poczujemy się odpowiedzialnymi, będziemy w stanie pomóc. Tylko jeśli pomożemy, będziemy w stanie ocalić życie na Ziemi,” będą znali wszyscy mieszkańcy. Jesteśmy przekonani, że wzrośnie świadomość mieszkańców w tym zakresie i nasz cmentarz nie będzie zagrożonym siedliskiem dla znajdujących się w nim roślin i ptaków.

                                                                                                  

                                                                                                                         Koordynator projektu
                                                                                                                              Halina Pilipczuk

 

 

OSP BRÓJCE